fbpx

Czemu włosy wypadają – przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów to problem, który dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiety w różnym wieku. Jedną z przyczyn jest łysienie plackowate i to największe schorzenie dotyczące wypadania włosów, na które narzeka wiele osób.

Włosy to dla wielu z nas wizytówka wyglądu i to dlatego, kiedy ich kondycja zaczyna się osłabiać, pojawia się pytanie, czemu tak jest i jaka może być tego przyczyna.

https://www.xn--tabletkinawosy-qnc.pl/ranking-tabletek-na-wlosy/

Dziś dowiemy się, dlaczego włosy wypadają i jakie są tego najczęstsze przyczyny. Podpowiemy również czego nie robić, by włosy nie wypadały, a także pokażemy, kiedy konieczne jest udanie się do specjalisty, jeśli problem wypadających włosów będzie się zaostrzał.

Nieco o wypadaniu włosów

Wypadanie włosów w niektórych sytuacjach, u każdego z nas jest procesem fizjologicznym, który następuje naturalnie i nie jest niczym niepokojącym.

Włosy wypadają nam codziennie. W ciągu dobry można stracić nawet 100 włosów i nadal jest to proces naturalny. Jeśli jednak tracisz więcej włosów niż 100 dziennie, a w miejsce wypadających nie pojawiają się nowe, to oznaczać to może problem na tle medycznym, który koniecznie trzeba zdiagnozować.

Jest wiele przyczyn wypadania włosów w nadmiernych ilościach. U niektórych jest to błahy problem, jak niedobór jeden z witamin, a u innych przyczyną wypadania włosów, jest poważna choroba.

Wypadanie włosów, a stres i choroba

Przyjmuje się, że średni czas życia włosów człowieka to od 2 do 6 lat. Przez swoje życie wkraczają one w trzy różne stadia i jest to czas, kiedy zmieniają one swój wygląd.

Pierwsza faza to czas wzrostu. Jest to czas, kiedy cebulka zaczyna produkować włos. Następnie nadchodzi czas na fazę zamierania, czyli czas, kiedy włos nie rośnie. Jednak w tym samym czasie korzeń włosa cały czas przesuwa się do ujścia mieszka. A wtedy faza zamienia się w okres spoczynku.

W tym czasie ludzkie włosy są bardzo podatne na wypadanie. Mogą one wypaść nawet podczas mycia, czy szczotkowania ich. Każdego dnia na naszej głowie znajduje się około 90 procent włosów, które są w stanie wzrostu, a pozostała część jest w fazie spoczynku lub zamarcia.

Są jednak sytuacje, kiedy to życie włosów i ich fazy nieco się zmieniają i faza spoczynku się wydłuża. Przez to więcej włosów wypada z głowy, a następne nie rosną. W ten sposób u wielu osób włosy stają się cienkie, a czupryna przerzedza się.

https://www.xn--tabletkinawosy-qnc.pl/ranking-tabletek-na-wlosy/

Okazuje się, że nawet odczuwanie długotrwałego stresu może przyczynić się do wypadania włosów. Tak samo jest w przypadku depresji, czy też przechodzenia przez choroby zakaźne.

Specjaliści są zdania, że przyjmowanie niektórych leków, również może sprawić, że włosy zaczynają wypadać w większych ilościach. Na łysienie narażone są osoby, które przebywają na diecie odchudzającej.

Często bywa tak, że podczas takiej diety do organizmu docierają za małe stężenia składników odżywczych. A niedobory, takie jak witaminy z grupy B, cynk, czy też żelazo sprawiają, że włosy stają się słabe i podatne na wypadanie.

https://www.xn--tabletkinawosy-qnc.pl/ranking-tabletek-na-wlosy/

Łysienie plackowate

Bywa tak, że przyczyną nadmiernego wypadania włosów, jest choroba. Jedną z nich jest łysienie plackowate. Przy tym schorzeniu włosy zaczynają się przerzedzać w równomiernym stopniu w określonym rejonie.

Najczęściej pierwsze łyse placki widać na czubku głowy lub na jej tyle. Jest to choroba specyficzna, która może dotknąć każdego z nas bez względu na wiek. Przez wiele lat nie wiele było wiadomo na temat tej choroby.

Naukowcy byli zdania, że łysienie plackowate to schorzenie na tle nerwicowym. Jednak od niedawna nasza wiedza na temat łysienia plackowatego nieco się rozszerzyła i już wiadomo, że jest to choroba, która najczęściej dotyka osób mających problem z astmą, czy alergią. Tak więc stwierdzono, że jest to schorzenie, które wywołane jest przez zaburzenia autoimmunologiczne.

Ostatnie badania wykazały, że w przypadku osób chorych układ immunologiczny nie reaguje prawidłowo, przez co komórki obronne zaczynają gromadzić się przy mieszkach włosów, przez co te nie są w stanie wytworzyć nowego włosa. To właśnie przyczynia się do wypadania starych włosów i zahamowania wzrostu nowych.

Taki stan może trwać nawet przez kilka miesięcy, a potem nagle może ustać i wzrost włosów może być na nowo pobudzony.

Łysienie u mężczyzn

U mężczyzn problem z łysieniem jest znacznie częściej spotykany niż u kobiet. Szacuje się, że co trzeci mężczyzna w wieku między 20, a 50 rokiem życia ma problem z łysieniem androgennym. Jest to stan, kiedy wypadanie włosów jest nadmierne przez zaburzenia w pracy układu hormonalnego.

Dochodzi do nich, kiedy w organizmie mężczyzny wydziela się nadmiar hormonu pochodnego testosteronu. Jest to hormon, który ma bezpośredni wpływ na stan mieszków włosów. Przyczynia się on do osłabienia ich kondycji, sprawiając, że włosy stają się słabe i wolno rosną.

W tym przypadku konieczne jest udanie się do specjalisty, który pomoże nam dobrać odpowiednie kosmetyki i preparaty, które zahamują wypadanie włosów i wzmocnią mieszki, by były one w stanie produkować nowe i zdrowe włosy.