fbpx

Włosy wypadają naturalnie – po zakończeniu naturalnego cyklu wzrostu. Niemniej czasami wypadanie to jest nadmierne i spowodowane chorobą lub innymi czynnikami. Wtedy warto sięgnąć po odpowiednie preparaty, które pomogą rozwiązać problem.

Do głównych przyczyn wypadania włosów należą zmiany hormonalne, nieprawidłowa pielęgnacja, ciąża, zażywanie niektórych leków, menopauza, choroby ogólnoustrojowe oraz choroby skóry głowy, a także nadmierna stylizacja włosów.

Bardzo rzadko wspomina się jednak o niedoborach witamin i minerałów, które także w krótkim czasie mogą spowodować nadmierne wypadanie włosów.

https://www.xn--tabletkinawosy-qnc.pl/ranking-tabletek-na-wlosy/

Zmiany w gospodarce hormonalnej

Zaburzenia hormonalne związane z niedoczynnością tarczycy objawiają się nadmiernym wypadaniem włosów. Podobny skutek wywołuje podwyższony poziom testosteronu u kobiet i u mężczyzn. Nadmierne wypadanie włosów spowodowane wahaniami stężenia testosteronu nosi nazwę łysienia androgenowego.

Remedium na nadmierne wypadanie włosów spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnym są tylko odpowiednie leki, które doprowadzą do wyrównania poziomu hormonów. Można wspomóc proces regeneracji i wzrostu włosów stosując preparaty witaminowo – mineralne wzmacniające ich strukturę.

Nieprawidłowa pielęgnacja

Nieprawidłowe nawyki pielęgnacji włosów również mogą doprowadzić do ich wypadania. Suszenie włosów gorącym nawiewem, rozczesywanie mokrych włosów nieodpowiednią szczotką lub grzebieniem (są specjalne szczotki umożliwiające łatwe rozczesanie nawet mokrych włosów) oraz częste związywanie ich gumką to jedynie nieliczne przykłady.

Żeby uniknąć takich skutków trzeba zmienić nawyki pielęgnacyjne. Chcąc wzmocnić włosy osłabione przez nieprawidłową pielęgnację warto przejść przez kurację wzmacniającą opartą na stosowaniu preparatów zawierających np. ekstrakt ze skrzypu polnego lub bambusa.

Nadmierne wypadanie włosów po ciąży

Nadmierną utratę włosów można zaobserwować także u młodych mam. W czasie ciąży pod wpływem hormonów większość włosów znajduje się w fazie wzrostu. Naturalne wypadanie włosów jest hamowane przez estrogeny.

Po ciąży poziom estrogenów wraca do normalnego poziomu, a włosy nadmiernie wypadają. Sytuacja wraca do normy po kilku miesiącach od porodu. W okresie ciąży i karmienia piersią stosowanie suplementów diety wzmacniających kondycję włosów jest niedopuszczalne.

Składniki zawarte w preparacie mogłyby zaszkodzić dziecku.

https://www.xn--tabletkinawosy-qnc.pl/ranking-tabletek-na-wlosy/

Farmakoterapia

Niektóre leki powodują wzmożone wypadanie włosów. Z tym skutkiem ubocznym są związane głównie chemioterapeutyki, niemniej podobny skutek może wystąpić u pacjentek stosujących doustną antykoncepcję hormonalną.

Włosy odrastają po chemioterapii, a w przypadku antykoncepcji hormonalnej nadmierne wypadanie włosów zwykle ustępuje po upływie 2 – 3 miesięcy. Poza tym, nie występuje ono u każdej kobiety.

Menopauza a wypadanie włosów

W czasie menopauzy dochodzi do stopniowego zmniejszenia poziomu estrogenów w organizmie. Do tego dochodzą jeszcze wolne rodniki, które uszkadzają komórki włosów.

Wolnych rodników w miarę starzenia się organizmu jest coraz więcej. Można nieco zahamować wypadanie włosów związane z menopauzą, ale trzeba pogodzić się z tym, że przerzedzenie włosów po 50. roku życia jest czymś naturalnym, podobnie jak zmarszczki czy osłabienie kości.

W łagodzeniu skutków menopauzy pomagają fitoestrogeny. W celu wzmocnienia włosów można dodatkowo stosować suplementy diety zawierające antyoksydanty, np. witaminę A i C, a także są bogate w krzemionkę (np. ekstrakt ze skrzypu polnego, bambusa).

Choroby ogólnoustrojowe i skóry głowy

Niektóre choroby ogólnoustrojowe oraz choroby skóry głowy powodują nadmierne wypadanie włosów. Jako przykład można wskazać nadczynność tarczycy, łysienie uogólnione i plackowate, toczeń układowy i zespół policystycznych jajników.

https://www.xn--tabletkinawosy-qnc.pl/ranking-tabletek-na-wlosy/

Nadmierne wypadanie włosów należy też do objawów anemii. Choroby skóry głowy bardzo często powodują osłabienie cebulek i prowadzą do znacznej utraty włosów. Łojotokowe zapalenie skóry o długotrwałym przebiegu może spowodować łysienie, podobnie jak grzybica i łuszczyca. W takim przypadku jedynie wyleczenie choroby powoduje, że włosy przestają wypadać.

Suplementy diety wzmacniające włosy mogą pomóc w regeneracji i przyspieszyć wzrost włosów, ale nie rozwiążą problemu – włosy nadal będą wypadać. Stosowanie suplementu diety nie jest bezwzględnie zakazane w czasie leczenia, ale zawsze trzeba się skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Niedobór witamin

Niedobór niektórych witamin może przyczynić się do osłabienia włosów i ich nadmiernego wypadania. Mowa o witaminach z grupy B, witaminie H (biotynie) oraz witaminach A i C.

Podobny skutek powodują niedobory minerałów (np. cynku, miedzi, krzemu, siarki). Żeby rozwiązać problem warto stosować suplementy diety wzmacniające kondycję włosów, zawierające składniki, których dotyczy niedobór.